Przydatne linki

  

  

Słowa potrafią ranić bardziej niż czyny, przekonali się o tym uczniowie klas 6 oglądając na scenie Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu spektakl teatralny „Inny chłopak” . 7 stycznia szóstoklasiści w ramach lekcji języka polskiego” udali się pod opieką p. R. Galuski oraz M. Watoły-Hanulok na przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego „Alert”.

Główny bohater August urodził się z poważną wadą genetyczną, która spowodowała zdeformowanie jego twarzy. W domu jest normalnym dziesięciolatkiem otoczonym miłością rodziny. Wszystko się zmienia, gdy przestaje się uczyć pod okiem mamy i musi zmierzyć się ze szkolną rzeczywistością. Przeszedł wiele operacji, ale najbardziej boi się pierwszego dnia w nowej szkole. Rówieśnicy na każdym kroku przypominają mu o jego „inności”, wytykają palcami, nazywają „zombiakiem”, uciekają przed nim, boją się go nawet dotknąć.  Na szczęście spotyka na swojej drodze ludzi, którzy okażą mu wiele zrozumienia i serdeczności.

Nie od dziś wiadomo, że ocenianie ludzi po pozorach jest niesprawiedliwe i krzywdzące, ale od czasu do czasu warto sobie przypomnieć jak bardzo. Spektakl uświadomił nam, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Piękno to coś więcej niż wygląd.

M. Watoła-Hanulok