Przydatne linki

  

  

Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na dziady. Idą spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny. Wezmą udział w pradawnym obrzędzie – seansie obcowania z duchami zmarłych. W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyła również młodzież klas ósmych naszej szkoły, która 12 grudnia pod opieką p. Kornelii Famuły i p. Małgorzaty Goleni wybrała się na „Dziady część II”.

Zostały one przygotowane przez artystów Teatru Współczesnego z Krakowa na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Przedstawienie odbyło się w Miejskim Domy Kultury w Lublińcu.

Sztuka na pewno skłoniła młodego widza do wielu przemyśleń i dała okazję do refleksji nad tym, jak przejść przez życie, jakich błędów się wystrzegać. Widowisko w barwny i oryginalny sposób ukazało tradycję odprawiania dziadów.

Małgorzata Golenia