Przydatne linki

  

  

Stanisława Adamowiczowa była lekarką i specjalistką  zdrowia publicznego.  Zajmowała się zagadnieniami urodzeń i płodności oraz epidemiologią chorób zakaźnych i społecznych. W czasach obecnych, z powodu zanieczyszczeń powietrza, grozi nam epidemia chorób układu oddechowego takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

W ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych „Lasy nad górną Liswartą” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach  dotyczących wpływu smogu na zdrowie i życie ludzi. Temat smogu jest bardzo aktualnym zagadnieniem dla nas wszystkich, gdyż dotyczy bezpośrednio naszego zdrowia i samopoczucia. Kwestia zanieczyszczeń w powietrzu nabiera szczególnego znaczenia teraz, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, który w naszych szerokościach geograficznych trwa przez długie miesiące. Smog jest to unosząca się „chmura” zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego. Powstaje z pyłów i gazów z zakładów przemysłowych, oraz z tzw. „niskiej emisji”, czyli zanieczyszczeń z domowych kominów i samochodowych silników spalinowych. Niebezpieczne dla ludzi związki chemiczne  powstają głównie w czasie spalania paliw stałych oraz resztek roślinnych i odpadów przy niedoborze tlenu. Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, drażni i uszkadza nabłonek rzęskowy oskrzeli, toruje drogę wirusom i bakteriom. U dzieci żyjących w bardzo zanieczyszczonych aglomeracjach występują przewlekłe bóle głowy, osłabienie, ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji, a kobiety ciężarne rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które w późniejszym życiu są podatniejsze na choroby. Smog grozi epidemią chorób układu oddechowego!

Alicja Babiuch
Mariusz Koza

Obserwuj także naszego facebooka by być na bieżąco!