Przydatne linki

  

  

Dzielimy się wrażeniami z naszych kolejnych zajęć, które dotyczyły również postaci Stanisławy Adamowiczowej. Była ona lekarką i zajmowała się zapobieganiem, zwalczaniem oraz leczeniem chorób zakaźnych. Współpracowała z największymi przedstawicielami polskiej medycyny. Była współautorką wielu książek o higienie i epidemiologii, między innymi podręczników: „Higiena ogólna” i „Podręcznik kontrolera sanitarnego”. Była lekarzem – społecznikiem. Chciała, żeby wszyscy ludzie mieli lepsze warunki do leczenia się i lepszy dostęp do wiedzy o chorobach. Odpowiadała za tworzenie szkół higieny i katedr higieny na polskich i zagranicznych uniwersytetach. Odwiedzała zagraniczne państwa i zbierała doświadczenia na temat epidemii i chorób zakaźnych.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z biografią Stanisławy Adamowiczowej. Poznali znaczenie pojęć „choroba”, „epidemia” oraz „pandemia”. W grupach tworzyli z papieru wyobrażenia wirusa i bakterii, by następnie spontanicznie prezentować dramy i układać ze swoich ciał wizerunki przedmiotów używanych w codziennej pracy lekarza. Podzieleni na grupy wymyślali również skojarzenia ze słowem „choroba” zapisywane w formie rysunków. Praca w nietypowych warunkach i pod presją czasu dostarczyła im wielu emocji i wrażeń, była również świetną okazją do twórczego rozwiązywania problemów.

Koło Naukowe „Ciekawi świata”