Przydatne linki

  

  

W dniu 28.X.2019r uczniowie klas 6a oraz 7b wraz z opiekunami w ramach projektu  „Miejsca mi bliskie – moja miejscowość i okolice”, uczestniczyło w wyjeździe, dzięki któremu zapoznali się z dziejami parafii i Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Celem wycieczki było zwiedzenie sanktuarium Maryjnego oraz odwiedzenie grobu Franciszki Ciemiengi. Wielkim przeżyciem okazały się losy „Dzieweczki z Kanusa”, czyli Franciszki Ciemiengi na grobie której, uczniowie zapalili znicze. Następnie uczniowie przeszli do kościoła gdzie ks. Andrzej Bartysiewicz bardzo ciekawie przedstawił historie kościoła, które sięgają XIVw. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu przewodnikowi, dzięki któremu dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy min.

  • Księgi metrykalne z XVIII w
  • Barokową ambonę z połowy XVII w
  • Kamienną płytę nagrobną Jana Kochcickiego z 1549r.
  • Medalion Matki Boskiej Lubeckiej
  • Freski odkryte w Prezbiterium pochodzące z początku XV w.

Po wyczerpującej pełnej zadumy lekcji historii udaliśmy się do szkoły, bogatsi o wiedzę o najbliższej nam okolicy. Mam nadzieję, że niedługo znów będziemy mogli pojechać w następne ciekawe miejsce na śląskiej ziemi.

Renata Galuska