Przydatne linki

  

  

Dnia 03.10.2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Termin tej wspaniałej uroczystości nie został wybrany przypadkowo, gdyż nie można wyobrazić sobie lepszej możliwości do świętowania tak wyjątkowego dnia, jak wspólne obchody i zabawa z przedstawicielami różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością to uczestnicy Projektu Erasmus+ z Francji, Grecji i Czech. Wśród specjalnie zaproszonych na obchody Dnia Europejskiego osobistości znaleźli się: Inspektor Oświaty p. Agnieszka Naporowska, Skarbnik Gminy p. Elżbieta Styczyrz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach p. Małgorzata Horst, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w  Kochanowicach p. Maria Hadzik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kochanowicach p. Mirosława Pietrek, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Kochanowicach p. Lech Budzyński.

Przygotowania do tej wyjątkowej imprezy rozpoczęły się już w połowie września. Uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców przygotowali stanowiska reprezentujące wybrane państwa. Oprócz flag i symboli charakterystycznych dla danego kraju każdy miał okazję stać się prawdziwym degustatorem kuchni węgierskiej, włoskiej, norweskiej, czeskiej, francuskiej, angielskiej, greckiej a także polskiej. Wybór potraw był naprawdę ogromny – od norweskich i angielskich słoności, polskich specjałów do włoskich słodkości, poprzez ostrości kuchni węgierskiej. Przygotowanie poczęstunków to nie tylko praca naszych uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim zasługa rodziców, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Europejskiego, a którym należą się ogromne podziękowania.

Uroczystość składa się kilku części. Po smakowitym i obfitym posiłku zaprezentowali się uczniowie partnerskich szkól, biorących udział w Projekcie Erasmus+.

Kolejnym etapem imprezy było konkursowe przedstawienie reprezentowanego państwa. Klasy prześcigały się w pomysłach: była królewska para, sławni piłkarze, stroje ludowe, znane zespoły muzyczne, układy taneczne i przeboje w różnych językach. Międzynarodowe jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, wyłaniając zwycięzcę, gdyż poziom prezentacji był wyrównany. I chociaż każda z klas zasługiwała na wygraną, to najlepszą okazała się klasa VIII a, reprezentująca Wielką Brytanię. Obchody Dnia Europejskiego zakończono wspólnym tańcem.

O niezapomniane wrażenia muzyczne uświetniające imprezę zadbała orkiestra szkolna pod batutą p. Dominika Matuska oraz formacja taneczna „Endorfina”, ćwicząca pod czujnym okiem p. Izabeli Polak.

Organizatorzy imprezy to: koordynatorki Projektu Erasmus + w naszej szkole p. Katarzyna Górnik, p. Monika Solecka-Pietryga, nauczyciele języków obcych p. Monika Dawid, p. Izabela Polak, p. Wioletta Dyla oraz p. Joanna Kot.

Perfekcyjnie przygotowany Dzień Europejski przeszedł do historii, pozostawiając po sobie wiele ciepłych i miłych wrażeń. Mamy nadzieję, że nasi zagraniczni goście, wyjeżdżając z Polski spakowali do swoich walizek mnóstwo pozytywnych i sympatycznych wspomnień z pobytu w naszym kraju, wśród których znalazł się ten wspólnie spędzony dzień, łączący wszystkich mieszkańców Europy.

Mirosława Szymik

Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce Galeria.