Przydatne linki

  

  

Dnia 23 maja 2019 roku w naszej szkole odbyła się unikatowa uroczystość poświęcona podsumowaniu 20-letniej działalności gimnazjum i odprowadzeniu sztandaru Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Kochanowicach.

Scenariusz był oparty na dialogu dwóch uczennic klasy III gimnazjum: Patrycji i Magdy, odbywający się w zaimprowizowanej altance (najsławniejsze miejsce spotkań młodzieży w Kochanowicach). Dziewczyny wspominały historię gimnazjum akcentując najważniejsze wydarzenia tego okresu. Prezentacje multimedialne przypomniały najpierw pierwszą uczennicę na liście gimnazjalistów, pierwszych wychowawców i dyrektora oraz ucznia z numerem 885 na liście gimnazjalistów, wychowawców ostatnich klas, potem sesję Rady Gminy z 14 listopada 2005 roku, na której podjęto uchwałę o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II, kolejna prezentacja przypomniała wydarzenia z 2006 roku związane z poświęceniem sztandaru z wizerunkiem patrona – Jana Pawła II, odsłonięciem tablicy pamiątkowej, corocznymi pielgrzymkami na Jasną Górę Rodziny Szkół Jana Pawła II, posadzenie dębu papieskiego i spotkanie w Kochanowicach z symbolami Światowych Dni Młodzieży.

Julia z Laurą, z historii gimnazjum, odczytały bardzo długą listę „niektórych z najważniejszych” osiągnięć uczniów i nauczycieli, czyli tych zaczynających się od finałów wojewódzkich konkursów przedmiotowych i sportowych, w których zauważało się rolę patrona. Dla każdej grupy finalistów i laureatów oraz ich nauczycieli uroczyste fanfary grała szkolna orkiestra pod dyrekcją nauczyciela muzyki – pana Dominika Matuska.

Punktem kulminacyjnym była prezentacja sztandaru, którą poprzedził film z wywiadami z chorążymi i asystami pocztu sztandarowego. Ten moment wywołał największe wzruszenie wśród zebranych na sali uczniów ostatniego rocznika gimnazjum, szkoły podstawowej, grona pedagogicznego, przedstawicieli organu prowadzącego i emerytowanego dyrektora i inspektora oświaty oraz obecnych absolwentów, gdyż mogli posłuchać, jak reprezentowanie szkoły imienia Jana Pawła II ze sztandarem wywołało ich ogromną dumę, odpowiedzialność, dojrzałość życiową i jak pozytywnie wpływa na ich dalsze losy. Po tym filmie obecny poczet przekazał sztandar pani dyrektor, która podziękowała za godne reprezentowanie gimnazjum. Po zaprezentowaniu sztandaru przed pocztem, który z wielkim szacunkiem go ucałował, pani dyrektor przekazała go do odprowadzenia, któremu towarzyszyły donośne werble. Na koniec Maja we wzruszający sposób wyrecytowała wiersz Karola Wojtyły, będący podsumowaniem całej historii gimnazjum, wszystkich 855 jego uczniów, nauczycieli, sukcesów i trudności.

Dziękuję wszystkim, którzy swym zaangażowaniem przyczynili się do tego, że te obchody były tak podniosłe i dostojne oraz w tak wymownej dekoracji.

Opiekun sztandaru: Piotr Chmiel

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć w zakładce Galeria.