Przydatne linki

  

  

15 listopada 2018 w Zespole  Szkół w Kochanowicach odbyła się niezwykła uroczystość z okazji Święta Niepodległości i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już przed godziną 18.00 sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Wszystkich zabranych powitała p. dyrektor Joanna Grus-Blacha, która swym wystąpieniem wprowadziła publiczność w nastrój refleksji nad losami Ojczyzny. W spotkaniu uczestniczył Poseł RP p. Andrzej Gawron z małżonką, Wójt Gminy Kochanowice p. Ireneusz Czech,  Proboszcz Parafii pw. Św. Wawrzyńca ksiądz Krystian Gajek, kierownicy instytucji samorządowych, emerytowani nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, uczniowie, absolwenci i inni goście. 

Uczniowie zaprezentowali uroczysty program artystyczny, na który złożyły się poruszające teksty, prezentacje multimedialne, układy taneczne, utwory muzyczne,  pieśni  patriotyczne. Młodzież przypomniała zgromadzonym, że Polska odzyskała niepodległość dzięki wytrwałości i ofiarności naszych rodaków, dzięki pielęgnowaniu narodowego dziedzictwa, trosce o język i kulturę, a także przelanej krwi poległych podczas walk, konających w miejscach zesłania, zmuszonych do emigracji po kolejnych wydarzeniach historycznych.  Autorem tego wspaniałego przedsięwzięcia był p. Mariusz Żymierski. O oprawę muzyczną zadbał p. Dominik Matusek, nad układami tanecznymi czuwała p. Izabela Polak. W przygotowanie uroczystości włączyły się również panie: Justyna Koza i Aneta Babraj.

Uroczystość przebiegała w niezwykle podniosłej atmosferze. Program dał zgromadzonym okazję do przemyśleń, dostarczył wielu wzruszeń. Scenariusz wzbudził szacunek dla naszej przeszłości, a młodzież złożyła hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym i pięknym kraju.

M. Golenia