Początek lipca, dla uczniów szkoły w Kochanowicach był czasem, aktywnego wypoczynku. Grupa młodzieży z opiekunami wyruszyła kolejny raz na rajd rowerowy tym razem na Podlasie. Uczniowie z opiekunami przebyli na rowerach trasę prawie 400 km. Start był w Giżycku na Mazurach – meta w Białymstoku. Kolejne przystanki to Gołdap, Suwałki, Wilno, Augustów, Sokółka i Supraśl. Jazda na rowerze w grupie integruje uczestników, daje motywację  i siłę nowicjuszom oraz wiele emocji  i wrażeń.

W czasach, kiedy młodzież spędza czas przy smartfonach i tabletach, należy docenić odwagę i samozaparcie tych, którzy postanowili spędzić czas wolny inaczej. Wszyscy uczestnicy wykazali się siłą i chęcią w przezwyciężaniu trudnych warunków atmosferycznych, ponieważ bez względu na wiatr i deszcz trzeba było każdego dnia pokonać około 80 km. Jednak świetne nastroje, humor i chęć zdobywania celu dominowały podczas rajdu. Młodzież świetnie się spisywała i każdego dnia była bardziej zgrana. Podlasie nazywane jest  krainą tysiąca jezior, bocianów, pachnących borów i lasów, przepięknych krajobrazów. Jest to region wielokulturowy o czym uczestnicy przekonali się zwiedzając np. kościoły i cerkwie, historyczne miejsca. Zwiedziliśmy Wilno, przepiękne miasto, gdzie króluje opisywana przez Adama Mickiewicza Matka Boska Ostrobramska, gdzie na cmentarzu na Rossie są złożone szczątki doczesne Józefa Piłsudskiego i wielu znanych Polaków.

Ach, wrażeń była moc… Odwiedziliśmy mosty w Stańczykach, muzeum ikon w Supraślu i kościół w Sokółce, gdzie w 2008 roku dokonał się cud eucharystyczny szeroko opisywany. Płynęliśmy po jeziorach augustowskich podziwiając m.in. Gołą Zośkę… i zagraliśmy mecz w siatkówkę – młodzież kontra opiekunowie.

Oczywiście byliśmy zauważalni jako grupa, ponieważ przy naszych rowerach powiewały flagi naszej gminy i szkoły, wielu tamtejszych pytało gdzie leżą Kochanowice? Życzliwość  mieszkańców, ich uśmiechy i dobre słowa sprawiały, że ta wyprawa była wyjątkowa.

Było to wszystko możliwe dzięki wsparciu i pomocy wielu życzliwych ludzi. Dziękujemy Panu Wójtowi oraz Gminnej Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi za pomoc finansową i sprzyjanie naszemu pomysłowi. Dziękujemy również rodzicom uczniów, którzy wspierali wyprawę logistycznie i pomagali w transporcie rowerów i bagaży, a w trakcie podróżowania zabezpieczali uczestników rajdu. Dzięki Wam wszystkim była to kolejna niezapomniana, fantastyczna przygoda wakacyjna, która na długo zapadnie w naszej pamięci .

Inicjatywa ta, to jeden z kilku  pomysłów nauczycieli szkoły w Kochanowicach skierowana do uczniów na „aktywne wakacje” A co za rok,,,? Dokąd pojedziemy? Czas na pomysły. Przed nami jeszcze wiele pięknych miejsc do zwiedzenia  na dwóch kołach. Do zobaczenia na ścieżkach rowerowych!

Organizatorzy rajdu
J. Grus-Blacha i M. Żymierski