Na początku czerwca klasy piąte Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami oraz panią I. Droździok i panią K. Rogacz udały się na czterodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

Wyruszyliśmy 8 czerwca wcześnie rano, aby jak najwięcej zobaczyć. Po drodze zwiedziliśmy Paczków – miasteczko położone w województwie opolskim.

Następnym punktem była kopalnia złota w Złotym Stoku. Wędrowaliśmy chodnikami górniczymi i poznawaliśmy dawne metody i warunki pracy ówczesnych poszukiwaczy złota. Po drodze napotkaliśmy pracownię szalonego alchemika, który opowiedział nam o swoich eksperymentach. Ostatnim punktem naszej wizyty w kopalni była przejażdżka podziemną kolejką.

W kolejnym dniu zwiedzaliśmy zabytki Kłodzka. Twierdza kłodzka zrobiła na nas szczególne wrażenie. Zapoznaliśmy się z historią ziemi kłodzkiej oraz dowiedzieliśmy się, jak żyli żołnierze w koszarach. Mogliśmy przekonać się na własnej skórze, a nawet….dosłownie poczuć, jak wyglądała obrona twierdzy. Po krótkim posiłku udaliśmy się na mszę świętą. Ostatnią atrakcją tego dnia była kaplica czaszek w Czermnej. Ten jakże oryginalny grobowiec zrobił na dzieciach ogromne wrażenie.

Trzeci dzień naszej wyprawy był można powiedzieć bardzo ekstremalny. Zaczęliśmy od zdobycia Szczelińca Wielkiego, a następnie wędrowaliśmy po Błędnych Skałach. Urokliwe piękno Gór Stołowych pozostanie na długo w naszej pamięci. W drodze do pensjonatu zwiedziliśmy bazylikę w Wambierzycach.

Ostatniego dnia udaliśmy się do Cech. Tam, w pobliżu miejscowości Adrspach, znajduje się labirynt skalny zwany Skalnym Miastem. Jedną z atrakcji tego miejsca jest przejażdżka łodzią.

W trakcie naszej wycieczki odwiedziliśmy również słynne uzdrowiska np. Kudowę Zdrój, gdzie dzieci spróbowały wód leczniczych, które niestety nie przypadły im do gustu….

Do Kochanowic wróciliśmy zmęczeni upałem i przeżyciami, ale wyśmienitych humorach.

Irena Osadnik