Dnia 31 maja uczniowie klas 7 naszej szkoły mieli niezwykłą możliwość „dotknięcia” historii sprzed trzech tysięcy lat. Było to możliwe dzięki przychylności szkoły katolickiej w Lublińcu, która udostępniła wystawę „3000 lat Biblii”. Po wystawie oprowadzał pan Edward Przebieracz i zapoznawał uczniów z replikami fragmentów zapisów biblijnych od najstarszych na kamiennych tablicach (ok. 900 lat przed narodzeniem Chrystusa), poprzez repliki manuskryptów na papirusie, skórzanych płachtach i na zwojach z przepięknymi oprawami i wskaźnikami do odczytu tekstów w językach oryginalnych: hebrajskim, aramejskim i greckim. Wielkie wrażenie na zwiedzających wywarła replika pierwszej maszyny drukarskiej Gutenberga z początków XVI wieku, również z repliką pierwszej drukowanej księgi, czyli Biblii Gutenberga.

Na pokazie można było również zapoznać się z polskimi wydaniami Pisma Świętego, mianowicie Biblią Księdza Wujka z 1599 roku, Biblią Gdańska z 1632 roku i współczesnymi wznowieniami. Kurator wystawy opowiedział o niezwykle cennym znalezisku w Qumran z 1947 roku dotyczącym archeologii biblijnej i potwierdzającym autentyczność Pisma Świętego. W błyskawicznym konkursie ze znajomości Pisma Świętego nagrody książkowe zdobyli Bartek Śleziona i Marcin Gawron. Gratulujemy i dziękujemy za lekcję muzealną.

Piotr Chmiel