W dniu 21 maja uczniowie klas ósmych mieli niecodzienną lekcję, lekcję życia, prowadzoną przez Sonię Nowakowską. Sonia opowiedziała o swojej niepełnosprawności, o wszystkich trudnościach, na jakie napotyka poruszając się na wózku. Przygotowała filmik, w którym pokazuje wszystkie bariery architektoniczne, z którymi zmaga się w poruszaniu po Kochanowicach. Zaprezentowała także formy aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, pochwaliła się też zajęciami z koszykówki dla osób na wózkach, prowadzonymi przez Marcina Gortata.

Aby uczniowie umieli lepiej rozumieć codzienne zmagania osób z niepełnosprawnościami, mogli sami próbować się poruszać na wózku, pokonywać na nich niskie stopnie i omijać przeszkody. Pani pedagog, która z Sonią przyjechała ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu zapoznała uczniów z filmem promocyjnym, który okazał się zupełnie inny niż z pozostałych szkół, bo pokazał, że jest to szkoła, która nie promuje kariery za wszelką cenę, bezwzględnego wyścigu po sukces, ale koncentruje się na każdym uczniu uwzględniając jego trudności i ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, doceniając trud wkładany w podejmowane wysiłki. W życiu bardzo wielu niepełnosprawnych na co dzień sprawdzają się słowa Alberta Einsteina:

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.

 

Pedagog: Piotr Chmiel