Uczniowie klasy IVa, IVb oraz IVc pod opieką wychowawców p. Justyny Kozy, p. Mariusza Żymierskiego, p. Małgorzaty Watoły-Hanulok oraz p. Anety Babraj uczestniczyli w dniach 16-17 maja w wyjeździe do Szczawnicy i Wadowic.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania miejscowości Sromowce Niżne, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem. Przywitała nas piękna pogoda, dlatego pełni sił i wrażeń wyruszyliśmy w pieszą wędrówką po Pieninach i zdobyliśmy najwyższy szczyt Trzy Korony na wysokości 982 m n.p.m.

Pieniński Park Narodowy jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych górskich zakątków Polski. Malowniczy widok ze szczytu na długo zostanie w naszej pamięci. Zdecydowanie największą atrakcją okazał się spływ łodzią flisacką Przełomem Dunajca. Czas spędzony na tratwie flisacy umilają opowiadaniem legend, baśni, zagadek o Pieninach. Cała trasa wyniosła 15 km i tym sposobem dotarliśmy do Szczawnicy. Po drodze minęliśmy Schronisko PTTK „Orlica”, w którym parę chwil później zakwaterowaliśmy się. Wielu zapamięta także wieczorny spacer po Szczawnicy z pięknym zachodem słońca.

Drugi dzień pobytu w Pieninach zaczęliśmy od odpoczynku i relaksu na basenie. Pożegnaliśmy góry i udaliśmy się w stronę Wadowic – kolejnego punktu naszej wycieczki. W przeddzień 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły odwiedziliśmy miejsce, gdzie „wszystko się zaczęło”. Pomodliliśmy się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, miejscu szczególnie ważnym dla Jana Pawła II. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II znajdujące się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7. Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy poznaliśmy kolejne etapy życia Karola Wojtyły. Odkryliśmy przedwojenne Wadowice, wędrowaliśmy z Ojcem Świętym w góry, wyruszyliśmy w 104 podróże apostolskie, towarzyszyliśmy Janowi Pawłowi II w jego odchodzeniu do Domu Ojca. Na koniec nie mogło zabraknąć wizyty w wadowickiej cukierni i skosztowania najsłynniejszych papieskich kremówek.

Niezwykłe widoki, wspaniała atmosfera, ciekawe miejsca zostaną przez nas zapamiętane na długo.

Małgorzata Watoła-Hanulok

Galeria zdjęć:

« 1 z 2 »