Dnia 25 kwietnia 2019 r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami: M. Morawiak, K. Famuła, M. Koza uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i Pszczyny.

Najważniejszym punktem programu wyjazdu było zwiedzanie Auschwitz- Birkenau, byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, symbolu terroru, holokaustu i ludobójstwa. Zwiedzając to miejsce, uczniowie mogli poznać historię powstania obozu, a także uczestniczyć w niepowtarzalnej i ciekawej lekcji historii. Dzięki niej dowiedzieli się jak wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dorosłych i dzieci, Polaków, Żydów, Romów i in. narodowości, zmuszanych było do ciężkiej pracy fizycznej, poddawanych różnorodnym eksperymentom medycznym a w końcu skazanym na śmierć, często w okrutnych mękach. Wędrówka ścieżkami, które przemierzali więźniowie, baraki, w których przebywali, przedmioty należące do nich , komory gazowe, krematoria, miejsca egzekucji, liczne fotografie-dowody tej okrutnej zagłady,zmusiły wielu do refleksji i zadumy nad ludzkim losem i okrucieństwem wojny. Ten obraz na zawsze pozostanie wszystkim w pamięci.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie– dawnej rezydencji magnackiej wybudowanej około XI lub XII wieku. Uczniowie mogli tu podziwiać przepiękne i bogate wnętrza pałacu a także otoczenie zamku, czyli ogród w stylu angielskim. Podczas zwiedzania poznali historię zamku, który w czasie swojego istnienia miał wielu właścicieli. Przebudowywali i rozbudowywali oni oryginalny budynek, który mimo czasów wojennych zachował wiele oryginalnego wyposażenia i ozdób. Te fragmenty, które z biegiem lat uległy zniszczeniu zostały odrestaurowane. Zwiedzając poszczególne komnaty uczniowie podziwiali zabytkowe meble, bogate zdobienia komnat, liczne trofea łowieckie. Ogromne wrażenie zrobiły apartamenty cesarskie, apartamenty księżnej Daisy, Sala Lustrzana, gdzie odbywają się dziś liczne koncerty oraz biblioteka.

Wycieczka do tych historycznych miejsc była ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczniów a zarazem niepowtarzalną lekcją historii.

Małgorzata Morawiak