Marta Kaczmarczyk oraz Magda Obrzud uczennice Zespołu Szkół w Kochanowicach otrzymały dyplomy z podziękowaniami za udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”.

W konkursie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości uczestniczyła ogromna ilość osób. Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat narodowy nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Konkurs polegał na montażu zgodnie z wymogami 3 minutowego filmu przedstawiającego historię wybranego przez zespół powstańca. W/w uczennice zaprezentowały osobę Piotra Włoszczyka z terenu Powiatu Lublinieckiego.

 

1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów. „Żołnierze Wyklęci”
to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili
się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956
w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków. Dziękuję wszystkim uczniom za upamiętnienie tych wydarzeń.

 

Uczniowie klasy IV b z Kochanowic budzili w czwartek ze snu wiosnę. Pomysł zaszczepił wśród uczniów nauczyciel Mariusz Żymierski.

Gaik wywodzi się z czasów dawniejszych niż chrześcijaństwo i wiąże się z obserwacją natury.
To obrzęd nawiązujący do magii wegetacyjnej, podkreślający odradzanie się przyrody na wiosnę.
Tak, jak Marzanna jest przegnaniem zimy, tak gaik jest wprowadzeniem wiosny.

Mariusz Żymierski