W tym roku styczeń minął w naszej szkole pod znakiem teatralnych spotkań. W ramach lekcji języka polskiego uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję obejrzeć adaptacje teatralne znanych i lubianych lektur.

28 stycznia czwartoklasiści pod opieką p. M. Dryndy i p. M. Watoły-Hanulok zobaczyli na scenie lublinieckiego MDK-u spektakl teatralny pt. „Charlie i fabryka czekolady” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Wszyscy przenieśliśmy się do magicznej fabryki czekolady pana Williego Wonki i znaleźliśmy się w czekoladowym świecie pełnym tajemniczych Umpa-Lumpasów. 5 szczęśliwców znalazło Złoty Talon i mogło zobaczyć wnętrze fabryki. Niestety towarzysze tytułowego Charliego są jego zupełnym przeciwieństwem. Spektakl był próbą odpowiedzi na odwieczne pytanie, czy lepiej być dobrym a biednym czy próżnym a bogatym.

Była to klasyczna adaptacja kultowej powieści Roalda Dahla z doskonałą muzyką, aranżacją świetlną, doskonałą grą aktorów, ale zawierająca elementy nawiązujące do współczesnego świata.

Z kolei ósmoklasiści pod opieką p. M. Morawiak i p. A. Osińskiej udali się do MDK-u w Lublińcu na spektakl teatralny na podstawie komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”,  również w wykonaniu krakowskich aktorów.

Dwaj sąsiedzi Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są odmienni jak ogień i woda. To zapiekli wrogowie skłóceni na śmierć i życie, uwikłani w absurdalny spór o mur graniczny. Klasyka komedii ukazująca nieprzemijający model wojny polsko-polskiej, sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. Spektakl zachwycał barwnymi, widowiskowymi kostiumami z epoki, doskonałą muzyką i świetną grą aktorów.

M. Watoła-Hanulok