13 stycznia w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w GCKiI w Kochanowicach nasi uczniowie ponownie zaprezentowali spektakl teatralny „Jasełka po śląsku”. Jasełka nietypowe, bo w gwarze śląskiej…

Autorką scenariusza jest znana nam mieszkanka Kochanowic, lokalna poetka – pani Maria Dziuk. Widzowie przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w stajence wół i osioł. A wszystko za sprawą „śląskich bajtli i rompli”, którzy przed samymi świętami otrzymali nie najlepsze oceny z dyktanda, ale za to w jasełkach przygotowanych pod okiem kościelnego organisty wcielają się w rolę skromnego woła i pokornego osiołka. W rozwikłaniu wątpliwości Jorgusia i Bercika pomaga „opa”, wyjaśniając im, jaki zaszczyt ich spotkał.

Całość dopełnił magiczny taniec aniołów oraz przepiękne śląskie kolędy i pastorałki w muzycznej aranżacji przygotowanej przez p. Dominika Matuska.

A. Kardas

M. Watoła-Hanulok