14 stycznia uczniowie klasy VII a i VII b pod opieką nauczycieli: p. Alicji Babiuch, p. Małgorzaty Goleni i p. Anety Babraj uczestniczyli w 3. Śląskim Festiwalu Nauki, który miał miejsce na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Organizatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Śląski. W tym roku hasłem przewodnim stała się ENERGIA. Na uczestników czekało sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki), strefa kosmiczna, strefa sportu, strefa dziecka, strefa e-sportu i strefa laserowych pokazów naukowych. Łącznie w sali wielofunkcyjnej przygotowano ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych i eksperymentalnych, na których każdy znalazł coś dla siebie. Kilku naszym uczniom udało się nawet praktycznie pokierować obsługą łazików marsjańskich.

 Śląski Festiwal Nauki daje również możliwość uczestnictwa w niezwykle ciekawych  wykładach, warsztatach i spotkaniach z interesującymi ludźmi ze świata nauki. Nasza młodzież miała okazję wziąć udział w spotkaniu z gościem specjalnym ŚFN astronautką NASA, uczestniczką dwóch lotów kosmicznych  Nicole Stott, wysłuchać  interesującego wykładu jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce prowadzącego program „Sonda 2” – dra Tomasza Rożka czy spotkać lotnika i kosmonautę, pierwszego i jak do tej pory jedynego Polaka w kosmosie – Mirosława Hermaszewskiego.

Uczestnictwo w Śląskim Festiwalu Nauki to niezwykle ciekawe doświadczenie. Dzięki  aktywnemu udziałowi w pokazach, eksperymentach, wykładach i rozmowach młodzież rozbudza swą ciekawość poznawczą,  szerokie zainteresowania, szacunek dla badaczy oraz ich dokonań.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego  wydarzenia, pogłębić swoją wiedzę, poczuć naukową atmosferę, popatrzeć na pracę studentów i naukowców. Przekonaliśmy się, że nauka nie musi być wcale nudna, a wręcz przeciwnie – może dawać wiele satysfakcji i radości.

M. Golenia