W oczekiwaniu na nadchodzące święta Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3A gimnazjum wykonali  piękne szopki, nawiązujące do od dawna  kultywowanej tradycji chrześcijańskiej – tradycji  ludowych jasełek. Jasełka te z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych.

 Tradycyjne szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, są wykonywane jako miniatury – jako takie często są obiektami kolekcjonerskimi. Tak zwana „żywa szopka”, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby.

Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek  w 1223 roku we włoskiej miejscowości   Greccio, w  pustelni zamienionej później w klasztor. Właśnie tam w Greccio św. Franciszek jako pierwszy na świecie wprowadził w  Kościele Katolickim zwyczaj urządzania żłóbka z okazji Wigilii Bożego Narodzenia.

Miało to miejsce 24 grudnia 1223 roku.

Poniżej prezentujemy kochanowickie szopki w wykonaniu:

OLIWII SZPAK, WIKTORII TABOR, JULII JAROŃ oraz JAKUBA MATUSKA.

Katarzyna Góral