W upamiętnienie 100 – lecia odzyskania niepodległości włączyły się również dzieci z klasy V b SP w Kochanowicach wraz z wychowawcą. Uczniowie uczestniczyli w dwudniowej akcji Mirabelka – kiełkująca historia zainicjowanej przez pracownika Biblioteki Gminnej w Kochanowicach panią Teresę Ledwoń.

Pierwszego dnia akcji – 9 listopada 2018 r. – w Domu Kultury w Kochanowicach odbyły się warsztaty czytelniczo– plastyczne. Pierwsza część polegała na  wykazaniu się wiedzą na temat książki pt. Mirabelka oraz historii Polski. W drugiej części uczniowie zostali podzieleni na grupy, a następnie każda z grup wykonała określone zadania.

Na koniec zostały wręczone nagrody m.in. za życzenia dla Ojczyzny. Uroczystego wręczenia dokonały pani inspektor Agnieszka Naporowska oraz pani dyrektor Aleksandra Brol.

W drugim dniu akcji – 14 listopada 2018 r. – udaliśmy się na wycieczkę do Lublińca. Naszym celem były miejsca związane z patronką Lublińca Edytą Stein. Zwiedziliśmy szkołę im. Św. E. Stein, gdzie usłyszeliśmy, jak doszło do tego, że żydówka Edyta Stein została katolicką świętą. Kolejnym punktem programu wycieczki był kirkut, na którym zgodnie z tradycją żydowską złożyliśmy kamienie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Edyty Stein, aby wysłuchać prelekcji na temat życia Świętej. Zwiedziliśmy tam również wystawę poświęconą lublinieckim żydom.

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w restauracji McDonald’s. Wracaliśmy do Kochanowic w wyśmienitych humorach, przekonani, że spędziliśmy dwa bardzo owocne dni.

W imieniu swoim oraz całej klasy V b pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przeprowadzenie tej akcji –  paniom T. Ledwoń  i  I. Droździok,  Urzędowi Gminy za środki finansowe na realizację programu oraz panu Tomaszowi Demarczyk za wykonanie napisu NIEPODLEGŁA

Irena Osadnik

 

 

 

« 1 z 4 »